Analiza demograficzna kuracjuszy i turystów

Uzdrowiska Beskidu Sądeckiego odwiedzają w największym stopniu mieszkańcy województw: mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego i łódzkiego. Najmniej turystów i kuracjuszy przybywa z nieco dalszych województw: podlaskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, opolskiego i lubuskiego. Według badań Instytutu Turystyki, aż 42,5% odwiedzających Krynicę-Zdrój stanowią mieszkańcy mazowieckiego. W innych uzdrowiskach nie występuje tak silna dominacja jednego województwa. Muszyna najbardziej popularna jest wśród gości ze Śląska (24,8%) i Małopolski (24%), natomiast Piwniczna-Zdrój wśród odwiedzających z województwa łódzkiego (23,1%), świętokrzyskiego oraz mazowieckiego. Do Szczawnicy przybywają głównie mieszkańcy małopolskiego (21,5%), śląskiego i łódzkiego.

Dane Małopolskiej Organizacji Turystycznej wskazują z kolei, że do Krynicy-Zdroju najwięcej osób przybywa z województwa małopolskiego (24,5%), a z mazowieckiego jedynie 22%, czyli blisko dwa razy mniej niż to wynika z badań Instytutu Turystyki. W przypadku Piwnicznej, dane MOT wskazują, że mieszkańcy łódzkiego stanowili zaledwie 3,4% wszystkich przybyłych na teren gminy.

Województwa zamieszkania odwiedzających uzdrowiska w 2005 roku

Miejscowości uzdrowiskowe najbardziej popularne są wśród osób powyżej 45 roku życia. Uzdrowiska Beskidu Sądeckiego w stosunku do wszystkich polskich uzdrowisk odwiedza relatywnie mniej osób starszych, co wyraźnie jest widoczne w przypadku grupy wiekowej powyżej 65 roku życia (od 2,6% w Piwnicznej-Zdroju, poprzez 10,3% w Muszynie i 12,2% w Szczawnicy, do 19,7% w Krynicy-Zdroju). Najliczniej reprezentowana jest grupa wiekowa 45 - 54 lat (od 27% w Szczawnicy do 44,9% w Piwnicznej-Zdroju). Struktura wieku odwiedzających Krynicę-Zdrój jest dość zbliżona do struktury wieku osób odwiedzających wszystkie polskie uzdrowiska, natomiast w przypadku Szczawnicy, Piwnicznej-Zdroju, a szczególnie Muszyny, widoczny jest wyższy udział osób młodszych. Według Małopolskiej Organizacji Turystycznej emeryci i renciści stanowią zaledwie ok. 10% odwiedzających Szczawnicę i Piwniczną-Zdrój. W Krynicy-Zdroju udział ten wynosi 28%, w Muszynie 41%. Sytuacja taka wynika z coraz większego znaczenia innych form turystyki.

Wiek odwiedzających uzdrowiska w 2005 roku

Do uzdrowisk przybywają przede wszystkim ludzie z wyższym i średnim wykształceniem. W odniesieniu do całej Polski większy udział mają osoby z wykształceniem średnim, natomiast w przypadku czterech opisywanych uzdrowisk dominują osoby które ukończyły studia wyższe, przy czym najwięcej przybywa ich do Piwnicznej-Zdroju (65%) i Szczawnicy (60%). W Krynicy-Zdroju i Muszynie odsetek gości najlepiej wykształconych zbliżony jest do średniej wartości dla polskich uzdrowisk. Kuracjusze i turyści z wykształceniem zawodowym i podstawowym w żadnym z uzdrowisk nie stanowią więcej niż 20% odwiedzających. Z kolei według MOT największym udziałem osób z wykształceniem wyższym odznacza się Krynica-Zdrój (61% spośród przybyłych), w dalszej kolejności Muszyna (41%), Piwniczna-Zdrój (31%) oraz Szczawnica (30%). Dane Instytutu Turystyki i Małopolskiej Organizacji Turystycznej są więc zbieżne jedynie w odniesieniu do gminy uzdrowiskowej Muszyna.

Wykształcenie odwiedzających uzdrowiska w 2005 roku
©SK 2008 // Turystyka uzdrowiskowa w Beskidzie Sądeckim \\