Pobyt kuracjuszy w uzdrowiskach

Przybywający do uzdrowisk Beskidu Sądeckiego przed wyjazdem korzystają głównie z informacji przekazywanych od lekarza, ze stron internetowych, informacji od krewnych i znajomych, poza tym dla wielu osób są one dobrze znane, ponieważ były tam już wcześniej. W największym stopniu z informacji od lekarza korzystają udający się do Piwnicznej-Zdroju i Szczawnicy (ok. 31%). Najlepiej znanymi dla kuracjuszy i turystów miejscowościami są Muszyna i Szczawnica (blisko 25% ankietowanych zna je od dawna). Należy także zwrócić uwagę, że coraz większe znaczenie ma internet.

Źródła informacji o uzdrowiskach wśród odwiedzających w 2005 roku

Podstawowym celem przyjazdu do wszystkich czterech uzdrowisk był cel profilaktyczny. Na dalszych miejscach znalazł się cel leczniczy, wypoczynkowy i poznawczy. Jedynie w Muszynie cel wypoczynkowy był przez respondentów wskazywany częściej niż leczniczy. Najmniej istotne okazały się zakupy, tranzyt, cele biznesowe oraz religijne.

Cele przyjazdu odwiedzających uzdrowiska w 2005 roku

Osoby odwiedzające sądeckie uzdrowiska najczęściej przyjeżdżają samochodem osobowym, chociaż nie jest to tak wyraźny udział jak w przypadku pozostałych polskich uzdrowisk. W Krynicy-Zdroju i Szczawnicy najwięcej osób korzysta z komunikacji zbiorowej, przy czym w Krynicy-Zdroju dominują przyjazdy pociągiem (38% przyjazdów), a w Szczawnicy autobusem (43%). Szczawnica jako jedyna nie posiada linii kolejowej. W pozostałych uzdrowiskach kolej ma duże znaczenie. Wysoki udział (47%) przyjazdów samochodem i mały udział (22%) przyjazdów autobusem do Muszyny wynika ze słabej dostępności tej gminy. Co ciekawe, kilka procent pytanych w Krynicy-Zdroju oraz Szczawnicy stwierdziło, że dotarło do tych miejscowości samolotem.

Środek lokomocji przyjazdu do uzdrowisk

Średnia długość pobytu w uzdrowiskach sądeckich kształtuje się od 14,5 dni w Krynicy-Zdroju, poprzez 17 dni w Szczawnicy, 18 dni w Muszynie, do 19 dni w Piwnicznej-Zdroju. Odwiedzający zdecydowanie najczęściej jako miejsce noclegu wybierają sanatoria Dużo mniejsze znaczenie mają pensjonaty, domy wczasowe, kwatery prywatne, noclegi u rodziny oraz hotele. Zaledwie kilka procent gości przebywało w szpitalach uzdrowiskowych, chociaż ten rodzej obiektu wybiera średnio ok. 25% odwiedzających pozostałe polskie uzdrowiska.

Rodzaj obiektu noclegowego w którym zatrzymali się odwiedzający w 2005 roku
©SK 2008 // Turystyka uzdrowiskowa w Beskidzie Sądeckim \\