Beskid Sądecki - gospodarka

Dla rozwoju gospodarczego Sądecczyzny duże znaczenie miała uchwała Rady Ministrów PRL z 9 maja 1958 roku, w sprawie tzw. Eksperymentu Sądeckiego (Matuszczyk 1993). Dzięki tej uchwale udało się zrealizować szereg ważnych inwestycji w Nowym Sączu, jak i w całym ówczesnym powiecie nowosądeckim (np. budowa dróg, rozbudowa sieci energetycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej, rozbudowa infrastruktury turystycznej i uzdrowiskowej). Poza działalnością związaną z turystyką, najważniejsze znaczenie miał wówczas przemysł drzewny (tartaki w Starym Sączu, Piwnicznej i Nawojowej), sadownictwo oraz warzywnictwo. Współcześnie, na turystyce opiera się gospodarka wszystkich gmin położonych w Beskidzie Sądeckim. Dzięki znacznemu ruchowi turystycznemu rozwija się baza gastronomiczna, noclegowa, handel oraz usługi towarzyszące.

Liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w rejestrze REGON bardzo często służy do określania przedsiębiorczości lokalnej na danym obszarze. Spośród czterech gmin uzdrowiskowych Beskidu Sądeckiego, najwięcej podmiotów gospodarczych, według danych GUS w 2006 roku, zarejestrowanych było w gminie Krynica-Zdrój. Na dalszych pozycjach znajdowały się gminy Muszyna i Piwniczna-Zdrój z podobną liczbą podmiotów, a na końcu gmina Szczawnica. Należy jednak podkreślić, że gminy te różnią się pod względem liczby ludności, dlatego lepszym wskaźnikiem do określenia przedsiębiorczości jest liczba podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców. Według tego wskaźnika, największą przedsiębiorczością lokalną odznacza się gmina Krynica-Zdrój, natomiast najmniejszą gmina Muszyna. Co ważne, we wszystkich gminach wskaźnik jest wyższy od średniej dla powiatów do których należą.

Dynamika wzrostu liczby podmiotów w okresie między 1995 a 2006 rokiem największą wartość osiągnęła w gminie Piwniczna-Zdrój. Wynika ona z niewielkiej liczby podmiotów gospodarczych, w porównaniu z innymi gminami, jakie były tam zarejestrowane w połowie lat 90. Dynamika wzrostu w gminach Krynica-Zdrój i Muszyna była niższa niż średnia dla powiatu nowosądeckiego. Wśród pięciu największych przedsiębiorstw zarejestrowanych w rejestrze REGON w powiecie nowosądeckim, znalazły się dwa przedsiębiorstwa związane z lecznictwem uzdrowiskowym: Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. i Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krynicy-Zdroju.

Podmioty gospodarcze w gminach uzdrowiskowych Beskidu Sądeckiego w 2006 roku

Według danych GUS z 2006 roku, najmniejsze bezrobocie w powiecie nowosądeckim występowało w gminach Muszyna i Krynica-Zdrój (54 bezrobotnych na tysiąc mieszkańców). Największe bezrobocie notowane było w gminach Rytro (84 bezrobotnych na tysiąc mieszkańców) i Piwniczna-Zdrój (81 bezrobotnych na tysiąc mieszkańców). Z kolei w powiecie nowotarskim, w którym bezrobocie jest niższe niż w powiecie nowosądeckim, największe bezrobocie występowało w gminie Szczawnica (60 bezrobotnych na tysiąc mieszkańców).

©SK 2008 // Turystyka uzdrowiskowa w Beskidzie Sądeckim \\