Krynica-Zdrój - lecznictwo uzdrowiskowe



Szczawy jakie występują w Krynicy-Zdroju należą do następujących typów chemicznych: HCO3-Ca, HCO3-Ca-Na, HCO3-Ca-Mg, HCO3-Ca-Na-Mg, HCO3-Mg-Na-Ca. Charakteryzują się mineralizacją do 6 g/dm3, występują w źródłach i płytkich otworach. Szczawy pochodzące z większych głębokości (ponad 500 m) mają mineralizację o wartości 20-30 g/dm3, zaś ich typ chemiczny to HCO3-Na z podwyższoną zawartością B, Br, Cl, Mg, J, Fe.

W Krynicy-Zdroju funkcjonuje kilkanaście obiektów sanatoryjno-uzdrowiskowych zlokalizowanych na terenie całego miasta. Podstawowymi kierunkami leczenia w Krynicy-Zdroju są choroby układu trawienia i układu moczowego, poza tym choroby układu krążenia i przemiany materii. Kuracjusze mogą korzystać z kilkunastu rodzajów zabiegów wśród których są kąpiele mineralne, kuracje pitne, zabiegi borowinowe, hydroterapia, elektrolecznictwo, światłolecznictwo, ciepłolecznictwo, kinezytoterapia, leczenie ultradźwiękami.

Do kuracji pitnych wykorzystywane są wody z siedmiu krynickich zdrojów: "Główny" (najstarszy zdrój, szczawa o działaniu przeciwuczuleniowym, stosowana przy nieżytach żołądka i nadczynności tarczycy), "Zuber" (woda reliktowa wysoko zmineralizowana, wykorzystywana do leczenia chorób wątroby, otyłości), "Słotwinka" (szczawa wodorowęglanowa z dużą zawartością magnezu, stosowana do leczenia chorób urologicznych i neurologicznych), "Jan" (szczawa słabo zmineralizowana o moczopędnym działaniu, obniża poziom cholesterolu), "Józef" (szczawa wykorzystywana do leczenia niedokrwistości, zawiera duże ilości jonów wapniowych i bezwodnika kwasu węglowego), "Mieczysław" (woda stosowana przy chorobach przewodu pokarmowego i wątroby), "Tadeusz" (szczawa o dużej zawartości jonu żelazowego).


©SK 2008 // Turystyka uzdrowiskowa w Beskidzie Sądeckim \\