Beskid Sądecki - komunikacja

Miejscowości położone w Beskidzie Sądeckim posiadają dogodne połączenia drogowe z otaczającymi obszarami. Z Nowego Sącza do Piwnicznej-Zdroju, wzdłuż rzeki Poprad, prowadzi droga krajowa 87, natomiast z Nowego Sącza do Krynicy-Zdroju biegnie droga krajowa 75. Poza drogami krajowymi, bardzo duże znaczenie mają drogi wojewódzkie. Wzdłuż Dunajca biegnie droga wojewódzka 969 z Krościenka nad Dunajcem w kierunku Nowego Sącza. Przez Krynicę-Zdrój, Muszynę, Żegiestów i Piwniczną-Zdrój prowadzi droga wojewódzka 971. Spośród innych dróg wspomnieć należy o drodze łączącej Szczawnicę z Krościenkiem nad Dunajcem. Od głównych dróg odchodzą drogi powiatowe i gminne prowadzące ruch lokalny m.in. w głąb pasm Radziejowej Jaworzyny. Do wszystkich miejscowości kursują z różną częstotliwością autobusy komunikacji publicznej i prywatnej.

Linia kolejowa Tarnów-Leluchów, obsługująca ruch pasażerski i towarowy, otwarta została w 1876 roku, a zelektryfikowana ponad wiek później w latach 1984-1987. Z Nowego Sącza linia biegnie przez Barcice, Rytro, Piwniczną-Zdrój, Łomnicę, Wierchomlę Wielką, Żegiestów, Andrzejówkę, Milik, Muszynę do Leluchowa. Między Żegiestowem a Andrzejówką znajduje się tunel kolejowy. Z Muszyny prowadzi odgałęzienie linii kolejowej do Krynicy-Zdroju. Współcześnie, linia Tarnów-Leluchów wykorzystywana jest przede wszystkim do tranzytowego ruchu towarowego.

21 grudnia 2007 roku, w związku z przystąpieniem Polski do Strefy Schengen, przestały istnieć wszystkie przejścia graniczne ze Słowacją (m.in. Leluchów - Čirč, Piwniczna - Mnísek nad Popradom, Milik - Legnava, Muszynka - Kurov).

©SK 2008 // Turystyka uzdrowiskowa w Beskidzie Sądeckim \\